Michal Babor | Středa, 18. srpen 2021 |
Jen kousek za Prahou jsme navštívili srub, jehož majitelé před zahájením stavby provedli nebývale rozsáhlé terénní úpravy. Stálo to zato – do velmi příjemné zahrady se otevírá velkými terasami srub, který se majitelé rozhodli nechat v co nejpřírodnějším stavu.
Náš srub vznikl na místě, ke kterému máme oba s manželkou odedávna blízko. Rozhodli jsme se stavět na staré zahradě, která se před stavbou změnila k nepoznání. Úprava terénu pozemku byla více než náročná – vše se změnilo, doslova, včetně nadmořské výšky.
Stavbě předcházelo velké bagrování – především se ubrala zemina, v jednom rohu až skoro metr. Terén se pak vyrovnával, propojovaly se jeho úrovně. Ve zdejší mrazové kotlině to spolu s postavením vysoké kompaktní zdi pomohlo, teď je tady o jeden dva stupně tepleji než v okolí.
Pískovaný povrch
Dům z tatranského smrku má povrch upravený progresivní metodou pískování. Ta spočívá v tom, že v hotovém domě se pistolí s tryskou pod tlakem stříká na srubovinu kukuřičné abrazivo, které omílá jen měkčí části povrchu dřeva, zatímco tvrdší nechává a pouze je očistí.
Tato technologie tak trochu mate svým názvem – skutečně se při ní nepoužívá písek. Trvalo to několik dní, ale výsledek se nám moc líbí – kresba dřeva krásně vyniká, pískování mu dodává výraznější vzhled.
obr.: Žíhaná venkovní dlažba barevně vychází z měňavých odstínů sruboviny. Foto: Martin Zeman
obr.: Příjemně zastíněná terasa je poměrně vysoko nad úrovní terénu a poskytuje tak hezký rozhled po okolí. Foto: Martin Zeman
Procházka přízemím domu
V přízemí jsme se rozhodli pro kombinaci plovoucí dřevěné podlahy a dlažby, přičemž dlažba s dekorem dubu je k nerozeznání od dřeva. K podlaze a srubovině se překvapivě hodí nábytek z druhého konce světa – zalíbily se nám mexické solitéry vyráběné v tradičních manufakturách z masivního piniového dřeva.
Vykládání nábytku působí nezvyklým rustikálním dojmem, máme takové pohovky, stolky, velkou skříň a dokonce kuchyňské skříňky. Masivní sloupy v přízemí jsme nechali spoutat kovovými obručemi – kromě praktické stránky věci (dřevo se rozpíná jen do určité míry) se k sobě oba materiály výborně hodí a háčky na obručích dovolují zavěsit dekorace.
Ve velké obytné místnosti se podařilo kamnáři vybudovat hnědá kachlová kamna, která vyhřívají celý dům. V zimě se stará o teplou vodu plynový kotel, který ohřívá i vodu do radiátorů a podlahového topení v přízemí. Ve spodní koupelně jsme nechali maximálně vyniknout srubovině, žádný sádrokarton, žádné obložení: jen masivní strop, stěny a moderní nábytek.
obr.: Česká kachlová pec, tatranský smrk a mexická pinie – to vše se vedle sebe docela dobře snese... Foto: Martin Zeman
obr.: Detail skříně s kováním, schodiště a kovem spoutaného sloupu – opět různé druhy dřeva v těsném sousedství. Foto: Martin Zeman
obr.: Kousek před kachlovými kamny navazuje dlažba na dřevěnou podlahu. Foto: Martin Zeman
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2021
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby roku! Tento útulný srub se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku pod názvem "Kde vyniká krása dřeva". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
V modřínovém podkroví
V horním patře je na stěnách téměř 500 m2 modřínových palubek a ze stejného materiálu jsou také dveře. Příčky jsou sendvičové, s izolací z technického konopí.
Podlahy v patře jsme nechali udělat masivní dubové. Jako úložné prostory jsme zvolili zabudované skříně s posuvnými dveřmi a modřínovým obkladem, které sjednocují vzhled místnosti a neruší. V dětském pokoji posuvné dveře skříní nezabírají místo a nejsou tady žádné hrany, které by dětem ublížily.
Dětský pokoj je tak ještě prostornější – už tak je velký, přes celou štítovou stranu, rohový a ještě s velkým výklenkem. V pokojích jsou radiátory z patinované mědi, doplněné konvektory.
Máme za sebou ve srubu dvě spokojené zimy, vycpávám pečlivě spáry ovčí vlnou a ještě i nadcházející zimu vycpávat budu – dům dokonale vysychá a sedá, přesně jak jsme podle předpovědí dodavatele očekávali.
Mohu říci, že útulný srub s izolací z ovčí vlny a konopí, bez použití umělých materiálů, se stal zdravým bydlením pro nás i naše děti. Ušetříme na vytápění a v letních vedrech se doma příjemně ochladíme.
obr.: V ložnici ladí kombinace posuvných dveří a masivních rustikálních skříní. Kromě nich je tady vše z modřínu... Foto: Martin Zeman
"Dveře a obklady stropů v patře jsou z modřínových palubek, jinak je srub postaven z tatranského smrku."
obr.: Prostorná horní koupelna s vanou a sprchovým koutem nabízí dokonalou relaxaci. Je plná světla; mimo záběr vpravo ještě vedou prosklené dveře na velký balkon. Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 143,93 m2
- Užitná plocha: 202,34 m2
- Stavební systém: srub
- Vytápění: plynový kotel, radiátory v patře a ložnicích, podlahové topení v přízemí; kachlová pec, solární kolektory
- Realizace: Sruby Rajec s.r.o., www.srubyrajec.cz, 2011
Vizualizace půdorysů: SRUBY RAJEC s.r.o.
Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 3/2021
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 69 Kč
koupit časopis
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…